WRZESIEŃ

paź 13, 2023

Po długim wakacyjnym wypoczynku nadszedł 1 wrzesień, a wraz z nim nowy rok przedszkolny 2023/2024. Dla większości przedszkolaków będzie to kontynuacja edukacji, rozwoju, poznawania i odkrywania prawideł świata, ale przede wszystkim zabawy w przedszkolnej społeczności. Z wielką radością przywitaliśmy także najmłodszych przedszkolaków, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej placówki. Piękna i słoneczna wrześniowa aura zachęcała wszystkie dzieci do zabaw i spacerów na świeżym powietrzu.

Grupa Biedroneczek realizując projekt „Klasa w terenie” wybrała się na spacer po okolicy, gdzie obserwowała przyrodę. Podczas spaceru na pobliskie ogródki działkowe udało im się dostrzec ule oraz domek dla owadów. Ponadto dzięki uprzejmości jednego z działkowiczów dzieci mogły skosztować żółtych malin prosto z krzaka oraz winogron.

Nasze przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa” organizowanej przez Strażników Lasów, w ramach której wszystkie dzieci przytulały się do drzew ucząc się miłości i szacunku do przyrody. Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, a także uczula na sytuacje, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.

Grupa Pracowitych Pszczółek nadal kontynuuje swoją innowację przyrodniczą pt. „Odkrywamy sekrety przyrody”. W tym miesiącu starszaki wybrały się do Centrum Ogrodniczego, gdzie poznały niezbędne narzędzia do pracy ogrodnika, a także dostały wiele cennych wskazówek i informacji na temat pielęgnacji i uprawy naszego przedszkolnego warzywniaka. Przedszkolaki wraz z Panią Agnieszką kupiły cebule tulipanów, krokusów, żonkili, hiacyntów i szafirków, na nasze rabatki kwiatowe, by móc na wiosnę cieszyć się pięknem pierwszych roślin. Największą sensację wśród dzieci wzbudziły niebieskie tulipany, bardzo rzadko spotykane w pobliskich ogródkach.

12 września przedszkolaki z grupy III i IV miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Dzięki opowieściom pszczelarza dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. W trakcie opowiadania poznały fascynujący świat tych owadów. Dowiedziały się dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, czym się żywią, jak wygląda królowa i jakie ma zadania, a także jak pszczoły spędzają zimę i jak powstaje miód. Miały możliwość zobaczyć strój pszczelarza, ul oraz przybory, których używa w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto. Dzieci mogły również zobaczyć prawdziwe pszczółki w specjalnej ramce. Każdy przedszkolak wytężał wzrok, aby odnaleźć królową, co było nie lada wyzwaniem. Na zakończenie zajęć każdy otrzymał słoiczek miodu.

W obecnym roku przedszkolnym nasza placówka przystąpiła do projektu edukacyjnego pt. „Witaminki” pod patronatem miesięcznika „Bliżej przedszkola”, którego głównym celem jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci, co miesiąc będą poznawać walory odżywcze wybranych warzyw i dowiedzą się, jak ważne dla zdrowia jest ich regularne spożywanie. W tym miesiącu czekało na dzieci „Pomidorowe wyzwanie”.  Przedszkolaki poznały różne rodzaje pomidorów, dowiedziały się, jak rosną, a także, że pomidory są nie tylko czerwone. Chętne dzieci mogły dokonać degustacji pomidorów oraz produktów z nich wykonanych (sok pomidorowy, ketchup). Grupa Biedroneczek pod czujnym okiem Pani Ani wykonała pyszną i zdrową sałatkę pomidorową.

Natomiast Pracowite Pszczółki razem z Panią Moniką przygotowały pastę z suszonych pomidorów, słonecznika i bazylii. Pomidorowe delicje bardzo szybko znikały z talerzy.

20 września, jak co roku celebrowaliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na naszych Milusińskich czekało moc atrakcji. Biedroneczki wzięły udział w grze „Koło fortuny”. Do zabawy został wykorzystany ekran multimedialny, co spotkało się z dużym zainteresowaniem dzieci. Były też zabawy ruchowe z piłką i balonami, szukanie niespodzianki ukrytej w żelowych kuleczkach oraz słodki poczęstunek. Ponadto realizując projekt „Ruch, słowo i muzyka dla każdego smyka”  5-latki wykonały gimnastykę buzi i języka oraz sensoryczne gniotki z balonów.

Pracowite Pszczółki zamieniły swoją salę, w salę kinową. Samodzielnie ustawiły krzesła w rzędach. Każde dziecko otrzymało swój bilet i musiało zając wskazane miejsce, rozróżniając miejsce w rzędzie licząc od prawej i lewej strony, świetnie się przy tym bawiąc i ucząc. „Kino Bambino” w swoim repertuarze przygotowało dla dzieci dawne bajki, tj. „Reksio”, „Miś Uszatek”, „Bolek i Lolek”, które, jak już nie raz się przekonaliśmy wzbudzają u dzieci wiele radości. Podczas seansu dzieci zajadały popcorn, jak na porządne kino przystało. Dzień upłynął w cudownej atmosferze, przedszkolaki otrzymały słodkie kwiatuszki z okazji swojego święta oraz medale. A zwieńczeniem dnia była zabawna sesja zdjęciowa.

Dla Krasnoludków był to natomiast szczególny dzień, gdyż wiązał się z przyjęciem do zacnego grona Przedszkolaków. Pani Dyrektor odwiedziła najmłodszą grupę, aby przy pomocy wielkiej, symbolicznej, kolorowej kredki pasować każdego, na Przedszkolaka. Wychowawczynie: Pani Irenka i Pani Marta oraz  Pani Dyrektor złożyły gratulacje małym, dzielnym zuchom, życząc wspaniałych chwil w naszym przedszkolu! Z okazji tak ważnego wydarzenia, wszystkie Krasnoludki otrzymały upominki.

27 września przedszkolaki z grupy Biedroneczek i Pracowitych Pszczółek wybrały się  na Dworzec Kolejowy PKP w Zawadzkiem, gdzie dróżniczka Pani Justyna opowiedziała o swojej pracy, pokazała dzieciom, w jaki sposób komunikuje się z pociągami. Dzieci mogły zwiedzić pociąg, kabinę maszynisty oraz porozmawiać z konduktorami. Pani Justyna w ramach akcji „Bezpieczny przejazd” przypomniała dzieciom zasady bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym oraz na peronie. Przedszkolaki dostały kolorowanki i książeczki z logiem akcji, a Pani Justyna i załoga pociągu w ramach podziękowania piękne słoneczniki z papieru.

Kontynuując tematykę bezpieczeństwa, nasze przedszkole odwiedził Pan policjant dzielnicowy, który opowiedział dzieciom o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Dzieci miały okazję zobaczyć radiowóz policyjny, a nawet usłyszeć sygnał dźwiękowy. Udaliśmy się także razem z Panem policjantem na spacer ulicami naszego miasta, by utrwalić w praktyce zdobytą wiedzę.

Wrzesień zakończyliśmy miłym akcentem, gdyż 29 świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Były zdjęcia w fotoramce, uroczyste „Sto lat” oraz mnóstwo przytulasów i uśmiechu, a dziewczynki wręczyły chłopakom prezenty przygotowane przez rodziców.

Skip to content