PAZDZIERNIK

lis 13, 2023

W październiku w naszym przedszkolu pachniało jesiennym sadem i ogrodem, bowiem w każdej sali stanęły stragany owocowo-warzywne. Dzieci poznawały poszczególne warzywa i owoce, dowiedziały się, jak ważne jest ich codzienne spożywanie, a także samodzielnie przygotowywały smaczne i zdrowe przekąski.

Maluszki wybrały się na targowisko, gdzie razem z Panią Martą zrobiły owocowo-warzywne zakupy, aby potem wykorzystać je do zagadek smakowych, poznawania kształtów i wielkości. Najwięcej  jednak radości sprawiło tworzenie „Owocowych minek” na talerzykach z różnorodnych owoców i ich konsumowanie.

Krasnoludki dowiedziały się również, do czego jeszcze można wykorzystać warzywa. Wykorzystując dynię, przygotowały na zajęciach dyniolinę – masę, która jest jadalna i miła w dotyku. Ugniataniem i wyrabianiem ciasta doskonale kształciły małe paluszki, dzięki czemu rączki przygotowane będą do późniejszych zadań edukacyjnych.

Średniaki oprócz pysznych sałatek owocowych i soków owocowo-warzywnych postanowiły własnoręcznie przygotować zapasy na zimę w postaci kompotów z jabłek, gruszek, śliwek i aronii. Przetwory trafiły do spiżarni, a gdy nadejdzie zima zostaną ze smakiem wypite.

Biedroneczki realizując projekt „Witaminki” wzięły udział w „dyniowym wyzwaniu”. Tego dnia dzieci poznały bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia. Dowiedziały się, że nie każda dynia jest jadalna, zobaczyły że może mieć różne kształty i kolory, przeliczały i  klasyfikowały dynie wg wielkości oraz układały od najmniejszej do największej. Wielkie zainteresowanie wzbudziło wnętrze dorodnego warzywa. Dzieci określały zapach i  konsystencję miąższu, oceniały grubość skórki. Biedroneczki z wielkim zaangażowaniem wyciągały pestki z dyni by je zasuszyć. Na zakończenie wykonały dynie z chrupek kukurydzianych.

Starszaki przygotowały smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe oraz sok marchewkowo – jabłkowy.

Zrealizowały także dwa wyzwania z projektu „Witaminki”. Pierwsze to „wyzwanie dyniowe”, podczas którego poznawały różne rodzaje dyni oraz rozmawiały o dyniowych przetworach. Tego dnia na zajęciach kulinarnych „Pracowite Pszczółki” wykonały dyniowe muffinki. Dzieci samodzielnie wydrążały dynie i wyjmowały pestki do suszenia. Następnie tarły dynie na tarce, aby później wspólnie przygotować ciasto na muffinki. Mali kucharze odmierzali i dodawali potrzebne składniki, wbijali samodzielnie jajka i miksowali ciasto. Podczas podwieczorku odbyła się degustacja upieczonych przez Panie kucharki babeczek. Wszystkim bardzo smakowało, a dzieci miały powód do dumy.

W drugim wyzwaniu w roli głównej występował ogórek w każdej postaci: zielony, kiszony, konserwowy i w zalewie słodko-kwaśnej. Starszaki samodzielnie przygotowały sobie śniadanie wykorzystując to warzywo z rodziny dyniowatych. Inwencja kulinarna przedszkolaków zaskakiwała. Były ogórkowe: kotki, pieski, ludziki, sowy oraz węże. „Pracowite Pszczółki” dowiedziały się także na zajęciach o właściwościach upiększających ogórków, mających swe zastosowanie w kosmetyce. Chcąc na własnej skórze przetestować zdobytą wiedzę, dzieci razem z Panią Agnieszką zamienili salę w salon piękności, gdzie można było zrelaksować się podczas ogórkowej maseczki.

10 października grupa Biedroneczek świętowała „Dzień gier planszowych”, co miało przypomnieć nieco zapomnianą zabawę, a przecież gry planszowe uczą dzieci współpracy, przestrzegania reguł i zasad, wyzwalają naturalne emocje, umiejętność radzenia sobie z przegraną i satysfakcję z wygranej. Gry planszowe bawią, uczą, rozwijają i budują więzi. Dzieci miały okazję poznać i zagrać w wiele nowych gier, dlatego ten dzień upłynął w bardzo radosnym nastroju.

Biedroneczki chcąc poszerzyć swoją wiedzę doświadczalną przeprowadziły dwa eksperymenty. W pierwszym dzieci zamieniły się w małych chemików i badały właściwości „magicznej kapusty”. Do wywaru z liści czerwonej kapusty dodawały sok z cytryny, ocet, mydło w płynie i proszek do pieczenia. W wyniku reakcji chemicznej wywar zmieniał kolor. W drugim eksperymencie próbowały zrobić chmurę w słoiku. Ten eksperyment poprzedziła rozmowa na temat obiegu wody w przyrodzie. Przedszkolaki poznały właściwości wody, jej stany skupienia oraz dowiedziały się, jak powstają chmury. Następnie sprawdziły, jaki kształt ma woda wlewając taką samą jej ilość do naczyń o różnym kształcie i wielkości. Na końcu zrobiły własną chmurę włączając się w projekt „Mamo, tato, wolę wodę”.

Maluszki podczas omawiania tematyki o jesiennej garderobie, wpadły wraz ze swoją Panią na pomysł rozwieszenia ubrań na sznurze. Sala zamieniła się w pralnię i suszarnię, a Krasnale raz dwa ogarnęły nieporządek i pokochały ten rodzaj zabawy zdobywając w ten sposób nowe umiejętności.

„Pracowite Pszczółki” podczas realizacji swojej innowacji przyrodniczej „Odkrywamy sekrety przyrody” udały się do ogródka przedszkolnego, aby uporządkować rabaty z kwiatami przed zimą, a także zasadzić kupione we wrześniu rośliny cebulowe, które będą cieszyć oczy wczesną wiosną.

Skip to content