Zima to wyjątkowy czas, w którym dzieci mogą cieszyć się zabawami na śniegu. Aktywność na świeżym powietrzu nie tylko dostarcza radości, ale także wspiera rozwój fizyczny, społeczny i kreatywny przedszkolaków… Jazda na sankach, lepienie bałwana oraz bitwa na śnieżki to aktywności, które dzieci praktykowały aby cieszyć się zimową aurą.
Występy dla babci i dziadka w przedszkolu to wyjątkowe wydarzenie, które łączy pokolenia i jest pełne emocji. Dzieci z niecierpliwością przygotowywały się do tego dnia, ucząc się piosenek, wierszyków i krótkich przedstawień, które miały na celu wyrażenie ich miłości i wdzięczności dla dziadków. Tego rodzaju uroczystości są nie tylko okazją do zaprezentowania talentów maluchów, ale także do zacieśnienia więzi rodzinnych i stworzenia niezapomnianych wspomnień. Babcie i dziadkowie byli bardzo dumni z osiągnięć swoich wnucząt i szczęśliwi, że mogą być częścią ich życia. Kawa i słodki poczęstunek towarzyszył im tego dnia, a wnuczęta przekazały własnoręcznie wykonane upominki.
W styczniu odbyły się kolejne zajęcia z dogoterapii w ramach realizacji projektu „Dobry start przedszkolaków gminy Zawadzkie”. Dzieci miały okazję poznać kolejne pieski z hodowli, a także poczęstować je psimi smakołykami. Dogoterapia pomaga redukować stres, lęk, a także poprawia nastrój. Było to widoczne podczas zajęć w postaci uśmiechu na twarzach dzieci. Dodatkowo takie zajęcia ułatwiają nawiązywanie kontaktów i budują poczucie bezpieczeństwa.
Na styczniowych zajęciach z elementami pedagogiki Marii Montessori maluszki oraz średniaki przelewały wodę i odmierzały objętość naczyń, pracowały na tablicach i kostkach manipulacyjnych, a także poznały właściwości masy porcelanowej.
Masa porcelanowa to świetna, naturalna alternatywa dla klasycznej masy plastycznej, idealna do kreatywnych zabaw z dziećmi. Jest delikatna, gładka i daje efekt przypominający porcelanę po wyschnięciu. Można jej używać do tworzenia ozdób, figurek czy biżuterii. Dzieci w grupie Krasnoludków i Wesołych Misiów miały okazję stworzyć piękne „porcelanowe serca”, które mogły podarować później ukochanym osobom.
Podczas zajęć badawczo-odkrywczych natomiast, przedszkolaki z grupy I razem z Panią Anią, postanowiły stworzyć małe tornado w słoiku. Do wykonania doświadczenia wykorzystały: słoik, wodę i dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Woda ze słoika została wprowadzona w gwałtowny ruch. Stawiając słoik na stole, dzieci zauważyły, że środek wciąż wiruje, a zewnętrzna część cieczy zwalnia. Tym sposobem udało się stworzyć „prawdziwe tornado”.
Na drugich zajęciach badawczych dzieci poznały właściwości magnesu. Malowały farbami, ale tym razem nie pędzlem, tylko za pomocą magnesu i spinacza. Przedszkolaki przesuwając spinacz za pomocą magnesu mieszały kolory farb. Przy okazji dowiedziały się, że gdy pomieszają żółtą farbę z czerwoną to powstanie kolor pomarańczowy, a gdy zmieszają czerwony z niebieskim to wyczarują kolor zielony. Eksperymentowanie z magnesem i farbą dla wszystkich maluszków okazało się świetną zabawą.
Dzieci z najstarszej grupy kontynuują swoją przygodę z projektem „Feluś, Gucio i Pani Monia w świecie emocji”, którego celem jest rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych przedszkolaków poprzez czytanie, rozmowy oraz aktywności związane z tematyką książek pt.: „Feluś i Gucio”. Styczniowy moduł projektu miał na celu rozwijanie umiejętności rozpoznawania i wyrażania emocji takich jak nuda, szczęście, zniecierpliwienie i odwaga. Emocje te zostały osadzone w kontekście codziennych doświadczeń i zimowych aktywności, co pozwoliło dzieciom lepiej je zrozumieć i przeżyć. Nuda inspiruje do rozwijania kreatywności w długie zimowe dni, szczęście towarzyszy radosnym chwilom w przedszkolu, zniecierpliwienie pomaga radzić sobie z oczekiwaniem, a odwaga umożliwia pokonywanie codziennych wyzwań.
Starszaki z dużym zainteresowaniem realizują projekt edukacyjny „#20minutdlamatematyki”, którego celem jest rozwijanie kompetencji matematycznych dzieci poprzez codzienną, krótką i angażującą aktywność. Jego głównym założeniem jest systematyczne poświęcanie 20 minut dziennie na zabawy i ćwiczenia matematyczne, które pomagają w rozwijaniu logicznego myślenia, koncentracji oraz umiejętności liczenia. Przedszkolaki utrwalały zapis graficzny liczb, tworzyły własne zbiory o określonej liczebności, rozwiązywały sudoku, bawiły się w kodowanie, odtwarzały wzory oraz kreatywnie tworzyły własne kompozycje, a także rozwiązywały zadania wymagające koncentracji oraz logicznego myślenia.
Tuż przed feriami odbył się wyjątkowy bal karnawałowy w naszym przedszkolu, pod hasłem „Afryka”. Sala została pięknie udekorowana, a dzieci przybyły w przepięknych strojach. Bal rozpoczął się od wspólnego tańca w rytmach afrykańskich bębnów. Następnie dzieci brały udział w licznych zabawach i konkursach. Nie zabrakło także pokazu strojów. Bal dostarczył przedszkolakom mnóstwo radości. To był dzień pełen uśmiechu, muzyki i wspaniałej zabawy!
Pod koniec stycznia grupa „Pracowitych Pszczółek” udała się do uwielbianej przez wszystkie dzieci sali zabaw „Kuleczka”. Tam czekała Pani Kasia, która przygotowała warsztaty pt.: „Miś Przytulas – mówimy o emocjach i uczuciach”. W czasie tego spotkania dzieci rozmawiały o swoich emocjach, które towarzyszą im w różnych sytuacjach i słuchały podpowiedzi, w jaki sposób można emocje oswajać, jak sobie z nimi radzić. Następnie, każdy zrobił swojego własnego Misia Przytulasa, ćwicząc przy tym sprawność dłoni oraz cierpliwość i wytrwałość. Po warsztatach dzieci skorzystały z sali zabaw, gdzie w wyśmienitych nastrojach spędziły czas na wspólnej zabawie.