PAŹDZIERNIK

lis 17, 2022

Jesień to czas zbiorów warzyw i owoców oraz przygotowywania zapasów na zimę, dlatego też wszystkie przedszkolaki aktywnie przystąpiły do działania.

Grupa Biedroneczek postanowiła zaopatrzyć się na zimowy czas przygotowując kompot z jabłek, gruszek i śliwek. Przygotowanie kompotu okazało się świetną zabawą, przy której dzieci zdobywały praktyczne umiejętności. Panie kucharki zagotowały przetwory, które zapełniły  naszą przedszkolną spiżarnię. Z ziemniaków natomiast przygotowano frytki pieczone w piekarniku z ziołami prowansalskimi zebranymi z naszego ogrodu przedszkolnego.

Krasnoludki chcąc dostarczyć sobie niezbędnych witamin wykonały sałatkę owocową oraz warzywną, a także pyszne i zdrowe chipsy jabłkowe, które ususzyły w specjalnej suszarce do owoców.

Grupa Wesołych Misiów wykorzystując zakupione na straganie owoce wykonała pyszną sałatkę.

Z kolei Pracowite Pszczółki szukając pomysłu na zdrową przekąskę wpadły na pomysł przygotowania frytek z warzyw: chrupiącej pietruszki, buraczka, dyni oraz batatu. Warzywa zostały pokrojone w słupki pod bacznym okiem nauczycielki, a następnie upieczone w piekarniku. Dopełnieniem był samodzielnie wykonany przez starszaków sos tzatziki, który szybciutko znikał z talerzy.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu konkurs recytatorski. Przedstawiciele poszczególnych grup wiekowych recytowali wiersze znanych polskich pisarzy, takich jak: Julian Tuwim, Jan Brzechwa czy Helena Bechlerowa oraz wiele, wiele innych. Głównym celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej, rozwijanie predyspozycji i talentu recytatorskiego dzieci w wieku przedszkolnym. Poczynania naszych małych artystów oceniało szanowne jury w składzie: pani Dyrektor, pani Józefa oraz pani Marzenka.  Jury oceniało poprawne i płynne deklamowanie, gest sceniczny oraz ogólny wyraz artystyczny. Na zakończenie konkursu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów przez panią Dyrektor dla wszystkich uczestników konkursu.

Wesołe Misie oraz Krasnoludki realizując tematykę „Skąd się bierze chleb?” poznały drogę od ziarenka do bochenka. Oglądały kłosy zbóż,  różne rodzaje ziaren oraz moździerz. Średniaki próbowały samodzielnie ucierać ziarenka w moździerzu by zobaczyć, jak powstaje mąka. W ramach ćwiczeń sensorycznych malowały na tackach z mąką. Wraz z Panią Ziutką udały się także na wycieczkę do pobliskiej piekarni, by zobaczyć różne rodzaje pieczywa, po powrocie natomiast samodzielnie wykonały kruche ciasteczka, które z wielkim apetytem zjadły na podwieczorek. Maluszki natomiast razem z Panią Zuzią samodzielnie wykonały pyszny chlebek, którego zapach wypełnił całe nasze przedszkole.

28 października nasze przedszkole wzięło udział w XIII Rejonowym Konkursie Recytatorskim „Las w poezji” organizowanym przez Szkołę Podstawową oraz Nadleśnictwo w Zawadzkiem, który odbył się w Kinoteatrze. Przedstawiciele z poszczególnych grup godnie reprezentowali naszą placówkę recytując przygotowane wiersze. Ewelinka J. z grupy Biedroneczki zajęła 1 miejsce prezentując wiersz J. Tuwima „Spóźniony słowik”, natomiast Madzia G. z grupy Biedroneczki zajęła 2 miejsce recytując wiersz „Wiewiórka” W. Broniewskiego. Wszystkim małym artystom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!

W ramach swojej innowacji przyrodniczej „Odkrywamy sekrety przyrody” grupa III udała się tym razem na warsztaty przyrodnicze z Panią leśniczy do lasu bukowego. Słoneczna pogoda pozwoliła w pełni cieszyć się i podziwiać piękno późnej jesieni w lesie. Biedroneczki zaopatrzone w lupy dokonywały obserwacji przyrodniczych, uzupełnianych ciekawymi historiami ze świata roślin i zwierząt przez Panią Agnieszkę Jamrozik. Średniaki spotkały różne owady w tym żuka leśnego, a także małą żabkę, która już dawno powinna spać, ale zbyt wysoka temperatura zbudziła ją z zimowego snu. Nauczyły się także rozróżniać grzyby jadalne od trujących, dzięki przygotowanym sylwetom przez Panią leśniczy. To była bardzo miła i wzbogacająca wiedzę przyrodniczą dzieci leśna wędrówka. Pani Agnieszce Jamrozik z Nadleśnictwa Zawadzkie serdecznie dziękujemy!

W ostatnim tygodniu października w naszym przedszkolu obchodziliśmy “Dzień Dyni”, który pozwolił dzieciom poznać ich wielką różnorodność, a także walory warzyw z rodziny dyniowatych. Przedszkolaki oglądały film edukacyjny pt. „Kazio i Dzień Dyni”, wykonały pracę plastyczną, przecinały dynie na pół, aby zobaczyć, jak wygląda ona w środku oraz uczestniczyły w licznych zabawach z udziałem tego warzywa w roli głównej. Grupa maluszków przygotowała także pyszne ciasto dyniowe, którym poczęstowała wszystkie przedszkolaki.

Skip to content