Marzec

kw. 5, 2022

„W marcu, jak w garncu”…, w tym roku marcowa pogoda nie była jednak zbyt kapryśna. Piękne słoneczne dni zachęcały do spacerów, wycieczek i wszelkiej aktywności. Grupa średniaków odwiedziła „Kwiaciarnię z pasją”, aby poznać różnorodność kwiatów i roślin, zarówno ciętych, jak i doniczkowych, a także pracę florysty. Na koniec spotkania Wesołe Misie otrzymały od Pani Kasi prymulkę do swojego kącika przyrodniczego, o którą sumiennie dbają wyznaczeni dyżurni.

Czas przedwiośnia wiąże się dla ogrodników i działkowiczów z ogromem pracy, dlatego też przedszkolaki z grupy II postanowiły zobaczyć, co dzieje się na pobliskich ogródkach działkowych, czy zbliżająca wiosna zostawiła już tam jakieś swoje ślady. Miłą niespodzianką było zaproszenie Pani Iwony na swoją działkę, gdzie dzieci mogły skorzystać z huśtawek i zjeżdżalni.

Grupa Biedroneczek w ramach omawianej tematyki „Poznajemy zawody” udała się między innymi do zakładu stolarskiego „Technodrew”. Celem wyprawy było dokładne zaobserwowanie, na czym polega praca stolarza, jakich narzędzi i maszyn używa się w pracy. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły zobaczyć prace stolarskie: cięcie płyt, oklejanie boków, wycinanie kształtów, składanie mebli. Bardzo serdecznie dziękujemy firmie „Technodrew” za miłe upominki dla dzieci.

Podczas kolejnej wycieczki starszaki z grupy III poznały pracę ekspedientki odwiedzając „Nasz Sklep”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki i lodówki. Pani Marta zwróciła także uwagę na sposób robienia zakupów i używania zwrotów grzecznościowych Serdecznie dziękujemy Pani ekspedientce, która przyjęła nas z dużą sympatią i serdecznością.

Starszaki z grupy IV wyruszyły natomiast na wędrówkę do lasu obserwując zmieniającą się przyrodę na przedwiośniu.

Krasnoludki z grupy maluszków zamieniły się w prawdziwych naukowców. Przyglądając się marcowej pogodzie, przeprowadziły z Panią Anią szereg eksperymentów m.in. „Jak powstaje chmura” , „Kolorowy deszcz w słoiku” oraz malowały na mleku, ćwicząc przy tym sprawność rączek. Dzieci wzięły także udział w zajęciach z sensoplastyki, gdzie rozwijały zmysły oraz kreatywność.

8 marca Dzień Kobiet – w tym dniu swoje święto obchodziły również wszystkie dziewczynki, dlatego też chłopcy składali życzenia oraz obdarowywali je kwiatkami i słodkimi upominkami. W Biedroneczkach odbył się teleturniej z pytaniami dotyczącymi kobiet, np. zawodów, które wykonują, rzeczy, które mają w torebce, ulubionych potraw itp. Wesołe Misie przygotowały dla swych koleżanek kwiatki-niespodzianki, z cukierkami w środku. Krasnoludki z kolei upiekły z tej okazji pyszne babeczki czekoladowe. Samodzielnie przesiewały mąkę, dodawały niezbędne składniki, miksowały ciasto, a także pięknie dekorowały upieczone ciasteczka, które później z apetytem zjadły. Poczęstowały również wszystkie Panie pracujące w przedszkolu.

Chcąc przyspieszyć nadejście wiosny przedszkolaki postanowiły założyć „zielone ogródki” na parapetach w swoich salach. Celem tego działania było zapoznanie z pracą ogrodnika, potrzebami i wymaganiami roślin oraz ukształtowanie nawyków systematycznego dbania o założone uprawy i hodowle. Czy ogrodnik musi mieć sprawny nos? Żeby się o tym przekonać starszaki z grupy III wykonały „wiosenne memo” stymulujące zmysł dotyku i węchu.

Maluszki sprawdzały czy kwiaty potrzebują wody, aby rozkwitnąć, wykonując eksperyment. Z pomocą Pani Ani i Pani Marzenki wykonały także „Trawiastogłowych” z pończoch, trocin i nasion trawy, którym regularnie dolewają wodę i sprawdzają, czy już rośnie im trawiasta czupryna.

Wesołe Misie pod koniec miesiąca w ramach swojej innowacji przyrodniczej „Odkrywamy sekrety przyrody” zajęły się rozsadami pomidorów, które wysiały w lutym i o które pieczołowicie dbały. Wykorzystały do tego doniczki biodegradowalne, które ułatwią późniejsze wysadzanie sadzonek w przedszkolnym ogrodzie. Każdy średniak, po posadzeniu i podlaniu swojego pomidorka umieścił go w mini szklarni znajdującej się w sali, aby móc codziennie obserwować, jego rozwój.

Realizując innowację czytelniczą „W magicznym świecie bajkowych przyjaciół przedszkolaki z grupy II poznały w marcu kolejny rozdział pod tytułem „W poszukiwaniu wiosny” z opowiadania „Cecylka i leśni przyjaciele.” Leśna istotka wraz z przyjaciółmi wybrała się na wycieczkę podczas, której znaleźli pierwsze zwiastuny wiosny – przebiśniegi, bazie kotki i pięknie śpiewającego skowronka. Po przeczytaniu opowiadania średniaki również postanowiły pójść na spacer, którego celem było poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. Na kolejnych zajęciach gościła eko – laleczka Lusia, która zaprosiła Wesołe Misie do zabawy w tor przeszkód – czyli wspólne stworzenie ścieżki sensorycznej, tym razem z odpadów. Uświadomiła dzieciom, ze śmieciom można nadać drugie życie, a przy tym doskonale się bawić.

Nasze przedszkole przyłączyło się także do akcji mającej na celu okazanie wsparcia obywatelom Ukrainy. W związku z tym dzieci przygotowały symboliczne plakaty, a rodzice wraz z dziećmi mogli dostarczać dary dla osób przybywających do naszego kraju z terenu objętego wojną. Wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc serdecznie dziękujemy!

21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny był najbardziej wyczekiwanym przez wszystkie dzieci dniem. Przywitał nas prawdziwie wiosenną aurą. Tuż po śniadaniu zebraliśmy się w ogrodzie przedszkolnym, aby na dobre przegonić Zimę i przywołać Wiosnę. Przedszkolaki ze wszystkich grup, trzymając w ręku własnoręcznie zrobione marzanki śpiewały piosenki. Następnie zgodnie z tradycją wszystkie symbole odchodzącej Zimy zostały spalone. Po wspólnej zabawie udaliśmy się w barwnym korowodzie z Panią Wiosną na czele, gaikiem oraz kolorowymi motylkami, na spacer ulicami naszego miasta, aby wszystkim przypominać o tym, że wiosna jest już wśród nas!

Skip to content