MAJ

cze 19, 2022

Piękny i słoneczny maj zachęcał naszych przedszkolaków do wszelkiej aktywności odbywały się spacery, piesze wędrówki oraz  interesujące spotkania i warsztaty. Na początku miesiąca grupa Biedroneczek oraz Wesołych Misiów obchodziła „Dzień Bibliotekarza i Bibliotek”. Z tej okazji dzieci wykonały własnoręcznie pięknie prezenty, a następnie udały się  do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zawadzkiem, aby złożyć życzenia naszym kochanym Paniom. Podczas wizyty, przedszkolaki miały możliwość przemieszczać się między regałami. Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Grupa starszaków zwróciła także uwagę na Punkt Wymiany Roślin. Okazało się, że jest to projekt, który umożliwia dzielenie się roślinami. Biedroneczki także włączyły się w to przedsięwzięcie i tym samym wzbogaciły zielony kącik w swojej sali o: aloes, kaktus, rojnik, calisię i żyworódkę.

W ramach innowacji czyteliczej  „W magicznym świecie bajkowych przyjaciół” grupę średniaków odwiedził niezwykły gość – pan Dawid Imiełowski, autor książki „Bajeczki piórem sowy pisane”. Podczas spotkania z przedszkolakami pisarz wyjaśnił dzieciom, skąd czerpał pomysły do pisania utworów. Omówił proces powstawania książki –  od pomysłu do jej wydania. Następnie przeczytał bajeczki ze swojej książki: „Lisek psotnik”, „Turkuć Gerwazy” oraz „Sum”. Dzieci słuchały z zaciekawieniem oraz zadawały wiele, różnych pytań, na które autor chętnie odpowiadał. W podziękowaniu dzieci wręczyły panu Dawidowi własnoręcznie wykonaną laurkę.

W maju odbył się także konkurs plastyczny w naszym przedszkolu pt. „Moja ulubiona postać z bajki” zorganizowany przez Panią Anię Adamską.  Głównym celem konkursu było kształtowanie inwencji twórczej oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci przygotowały piękne prace plastyczne z ulubioną postacią z bajki.  Wszyscy uczestnicy konkursu za wykonanie przepięknych prac otrzymali dyplomy i książeczki.

20 maja grupa „Pracowitych Pszczółek” ze względu na swoją nazwę, obchodziła Światowy Dzień Pszczół. Starszaki poznały najważniejsze fakty na temat życia tychże owadów. Dowiedziały się, w jaki sposób powstaje miód, jak ważną rolę pełnią w naturze oraz, jak można im pomóc przetrwać. Ponadto wykonały ul z rolek po papierze toaletowym, a każde dziecko z jajka po Kinder niespodziance wykonało swoją własną pszczółkę. Na koniec, chcąc uczcić ten piękny dzień, odbyła się degustacja gofrów z miodem – było przepysznie :).

Także przedszkolaki z grupy II zagłębiły się w tajniki życia owadów. W ramach swojej innowacji przyrodniczej pt. „Odkrywamy sekrety przyrody” wykonały razem z Panią Agnieszką, specjalne poidełka wykorzystując kamyki, korę pozbierane w ogrodzie patyczki, szyszki i mech oraz przygotowały domki dla motyli i biedronek. Chcąc zaprosić owady do przedszkolnego ogrodu wszystko zostało umieszczone blisko rabatek z kwiatami miododajnymi, a średniaki dbają każdego dnia, aby w poidełkach nie zabrakło wody.

Zwieńczeniem działań przyrodniczych była wspólna piesza wycieczka wszystkich przedszkolaków do Nadleśnictwa Zawadzkie na warsztaty edukacyjne. Dzieci maszerując przez las zauważyły wiele gatunków roślin i zwierząt. Poznały także zasady właściwego zachowania się w lesie. Podczas zajęć warsztatowych z Panią leśniczy zwiedziły ogród edukacyjny, Izbę Leśno-Przyrodniczą oraz przeszły ścieżką edukacyjną ilustrującą różne rodzaje lasów i ich mieszkańców. Przedszkolaki miały także okazję zobaczyć naturalnych rozmiarów żubra, niedźwiedzia oraz białego daniela albinosa. Na koniec spotkania odbyło się ognisko na terenie Nadleśnictwa. Dzieci po dniu pełnym wrażeń zjadały kiełbaski z dużym apetytem.

27 maja odbył się w naszym przedszkolu Festyn z okazji Dnia Mamy i Taty. Mimo, iż pogoda pokrzyżowała nam nieco plany nie zabrakło atrakcji i radości. Na początku maluszki, średniaki i starszaki zaprezentowały swoje programy artystyczne. Po występach obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanymi prezentami. Hol przedszkola zamienił się w prawdziwą cukiernię pełną przeróżnych ciast i deserów przygotowanych przez naszych wspaniałych rodziców. Osobom zaangażowanym w przygotowania serdecznie dziękujemy. O dobry humor na naszym festynie dbał animator zabaw z firmy Akuku w przebraniu klauna, który angażował zarówno dzieci, jak i rodziców do wspólnej zabawy. Największą atrakcją było zamykanie w mydlanej bańce. Wszyscy w miłej i rodzinnej atmosferze spędzili to piątkowe popołudnie.

Aby ułatwić 6-latkom przekroczenie progu szkolnego we wrześniu, odbyła się wycieczka do Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem. Starszaki zostały bardzo miło przyjęte przez Panią dyrektor i zaproszone do obejrzenia sal lekcyjnych oraz poznania nauczycielek. Starsi koledzy również okazali się bardzo pomocni: pokazali przedszkolakom swoje książki, tornistry i piórniki oraz zatańczyli fantastyczne układy choreograficzne. Dzieci wróciły pełne wrażeń do przedszkola.

Skip to content