Piękny, słoneczny, pachnący i kolorowy maj, zapraszał naszych przedszkolaków do wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu oraz odkrywania i poznawania piękna otaczającej przyrody. Już na początku miesiąca poszczególne grupy omawiały tematykę związaną z majową łąką. Krasnoludki wykonały piękne prace plastyczne: motylki, biedronki, maki i chabry, po wizycie w naszym przedszkolnym ogrodzie.
Wesołe Misie z kolei wyruszyły na łąkę w poszukiwaniu ciekawych gatunków owadów, a żeby lepiej było widać to przyglądały się im bacznie przy użyciu lupy, jak przystało na małych badaczy. Średniaki były zachwycone, jak duże mogą być tak małe okazy!
Natomiast Biedroneczki zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte pt. „Na majowej łące”. Wśród wielu działań dydaktycznych znalazły się m.in.: teatrzyk sylwet pt. „Przemiana gąsienicy Oli”, z udziałem rodziców, historyjka obrazkowa „Cykl rozwoju motyla”, zagadki o zwierzętach łąkowych oraz układanie puzzli w grupach przedstawiających poszczególnych przedstawicieli łąki, zabawa matematyczna „Biedroneczki są w kropeczki”. Najwięcej radości sprawił natomiast wszystkim, masażyk relaksacyjny wykonywany najpierw dzieciom przez rodziców, a następnie rodzicom przez dzieci. Przedszkolaki zaprezentowały także jedną z medytacji „Spokój i uważność żabki” realizowaną na co dzień podczas innowacji psychologicznej „Była sobie żabka mała czyli o tym jak zachować spokój, wzmocnić koncentrację i poradzić sobie z emocjami”. Wielką atrakcją były także wspólne warsztaty kulinarne z rodzicami, podczas których zostały wykonane motylki z owoców: borówek, jabłek, gruszek, malin, kiwi, granatu, bananów oraz ananasa. Wyobraźnia twórcza i pomysłowość dzieci i rodziców była zaskakująca. Na koniec odbyła się wspólna degustacja przygotowanej zdrowej przekąski.
Biedroneczki oraz Pracowite Pszczółki w ramach innowacji przyrodniczej pt. „Odkrywamy sekrety przyrody” realizowanej w grupie III, udały się do skansenu w Muzeum Wsi Opolskiej na warsztaty w plenerze pt. „Czym jest bioróżnorodność?”. Głównym celem zajęć było poznanie życia roślin i zwierząt w środowisku jeziora oraz stawu. Przedszkolaki poznały także różne techniki połowu ryb oraz życie codzienne rybaka w II połowie XX wieku. Ponadto zwiedziły poszczególne zagrody wraz z chałupami oraz spichlerz i młyn z dawnymi maszynami, urządzeniami i sprzętami domowymi. Jednym z ciekawszych miejsc była ekspozycja zatytułowana „Głos mają ryby”, zlokalizowana w stodole z Podlasia, w której dzieci oprócz prezentacji multimedialnej mogły zobaczyć różne gatunki ryb pływające w akwarium. Była to cenna lekcja wzbogacająca wiedzę naszych przedszkolaków.
W maju odbyła się oczekiwana przez starsze grupy wycieczka autokarowa do Toszka i Wilkowic. Rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku w Toszku. Dzieci podczas multimedialnej ścieżki edukacyjnej pt. „Średniowiecze” w podziemiach wieży, poznały jego historię oraz legendę o Złotej Kaczce. Mieliśmy także okazję spotkać Białą Damę- duszka toszeckiego zamku. Kolejnym punktem wycieczki był Park Przygód i Atrakcji w Wilkowicach. Nasi Milusińscy po wesołych zabawach integracyjnych w Centrum Rozrywki „Alele”, udali się do Parkowego Zwierzyńca podziwiać tamtejsze zwierzęta. Po posiłku obiadowym w plenerze oraz zabawach w tamtejszym parku cała wycieczka w doskonałych humorach, pełna wrażeń udała się w drogę powrotną.
Miłym akcentem na zakończenie miesiąca była piesza wycieczka wszystkich przedszkolaków do Nadleśnictwa Zawadzkie na warsztaty edukacyjne. Dzieci maszerując przez las zauważyły wiele gatunków roślin i zwierząt. Poznały także zasady właściwego zachowania się w lesie. Podczas zajęć warsztatowych z Panią leśniczy zwiedziły ogród edukacyjny, Izbę Leśno-Przyrodniczą oraz przeszły ścieżką edukacyjną ilustrującą różne rodzaje lasów i ich mieszkańców. Przedszkolaki miały także okazję zobaczyć naturalnych rozmiarów żubra, niedźwiedzia oraz białego daniela albinosa. Na koniec spotkania odbyło się ognisko na terenie Nadleśnictwa. Dzieci po dniu pełnym wrażeń zjadały kiełbaski oraz zupę pomidorową przygotowaną przez nasze panie kucharki, z dużym apetytem.