Kwiecień

maj 12, 2022

Wraz z początkiem kwietnia rozpoczęły się przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki wykonały wiele dekoracji oraz prac plastycznych, którymi ozdobiły swoje sale. Podczas zajęć poznały przepiękne polskie zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocną, a także potrawy serwowane na wielkanocnym stole.

Grupa Biedroneczek w ramach realizacji swojej innowacji sensorycznej zrobiła wielkanocne ciasteczka wykorzystując wykrawaczki w kształcie baranka, motylka, zajączka, kurczaka i jajka. Kolorowy lukier powstał z naturalnych barwników spożywczych. Gdy ciasteczka były gotowe zostały umieszczone na blachach i zaniesione do kuchni, gdzie piekły się pod czujnym okiem  pań kucharek. Gdy wspaniały zapach unosił się już w całym przedszkolu nastąpiła degustacja wielkanocnych słodkości.

Dzieci wzięły również udział w warsztatach wielkanocnych prowadzonych przez aktorów z teatru Bajkowe Skarbki Śląska, podczas których uczyły się wierszyka o zwierzętach wraz z improwizacją ruchową, zamieniały się w aktorów teatru tworząc mini przedstawienie, rozwiązywały wielkanocne zagadki oraz tworzyły filcowe zajączki ozdabiając je kolorowymi pomponikami.

Zwieńczeniem tygodnia był udział w przedstawieniu wielkanocnym przygotowanym przez dzieci z grupy Biedroneczki. Podczas uroczystości dzieci przedstawiły swoje umiejętności wokalne oraz aktorskie. Nie zabrakło też świątecznych rekwizytów tj.: bukszpan, babka wielkanocna czy baranek, kogucik, mazurek z kajmakiem, owies, kolorowe pisanki i wiele innych. Radosne świętowanie odbyło się również wspólnie z Rodzicami. Starszaki wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój.

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi przedszkole odwiedził Zajączek, zostawiając dzieciom miłe niespodzianki. Nasi milusińscy z wielką radością i entuzjazmem udali się na poszukiwania swoich koszyczków do ogrodu przedszkolnego.

Do bardzo wzruszającego zdarzenia doszło pewnego pochmurnego dnia kwietnia. Nawet deszcz nie zniechęcił starszaków z grupy III do odwiedzin w Domu Seniora Tiliam. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, a następnie obdarowały pensjonariuszy drobnymi upominkami. Istotnym celem tej wizyty było uwrażliwienie dzieci na los drugiego człowieka. Przedszkolaki odbyły tego dnia prawdziwą lekcję wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości. U obserwatorów natomiast występ naszych starszaków wywołał wielkie wzruszenie i radość.

W kwietniu w ramach realizacji innowacji czytelniczej „W magicznym świecie bajkowych przyjaciół” średniaki udały się po raz kolejny na zajęcia czytelnicze do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Zawadzkiem. Tym razem Pani bibliotekarka opowiedziała o zbiorach znajdujących się na półkach, pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia przedszkolakom najmniejsze książeczki z działu dziecięcego. Na zakończenie Wesołe Misie otrzymały w prezencie kolorowe zakładki do książek.

21 kwietnia odbył się XX Międzygminny Konkurs Recytatorski organizowany przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Dobrodzieniu. Nasze przedszkole godnie reprezentowały: Aleksandra G. z wierszem Jana Brzechwy pt. „Żuk”, Nela K. zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima „Spóźniony słowik” i Hanna F. przedstawiła wiersz Jana Brzechwy pt. „Przyjście wiosny.” Dzieci recytowały wiersze podkreślając tematykę utworu stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu oraz ogólnym wyrazem artystycznym. Przedszkolaki po raz kolejny pokazały swoje zdolności recytatorskie i zaprezentowały się wspaniale. Hania zdobyła trzecie miejscew swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy!!!

Kwiecień to miesiąc szczególnej troski o środowisko. Także w naszym przedszkolu poszczególne grupy zajmowały się ekologią, a 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Dzieci zrealizowały blok zajęć o recyklingu: poznały i utrwaliły wygląd pojemników na poszczególne odpady oraz poznały podstawowe zasady ekologiczne. Oglądały także ciekawą prezentację multimedialną pt: „Kodeks małego ekologa”, a starszaki z gr III i IV wykonały pracę plastyczną techniką “puchnących farb”. Średniaki ozdobiły swoje torby ekologiczne uszyte przez naszą Panią Iwonkę. Z kolei maluszki  stworzyły grupową pracę plastyczno – techniczną pt. „Podwodny świat” wykorzystując „śmieci”. Za tło do pracy posłużył karton, z rolek po papierze toaletowym powstały kolorowe rybki, zaś z foliowych reklamówek  glony na dnie oceanu. Z plastikowych zakrętek powstały macki ośmiornicy, a z denek plastikowych butelek zostały zrobione żółwie. Krasnoludki dobrze bawiły się podczas tworzenia pracy, ucząc się ponownego wykorzystania rzeczy.

Dzięki pięknej i słonecznej pogodzie przedszkolaki mogły także się wybrać do lasu, parku i na podwórko sprzątać i w ten sposób pomóc trochę naszej planecie. Akcja przebiegła sprawnie i szybko. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o przyrodę i chronić ją, by korzystać z jej uroków.

Grupa Wesołe Misie w ramach kontynuacji swojej innowacji przyrodniczej pt. „Odkrywamy sekrety przyrody” postanowiła udać się do ogrodu przedszkolnego, aby założyć warzywniak i rabaty z kwiatami. Na podwyższanych grządkach, wysypanych ziemią kompostową rozpoczęły się pierwsze wysiewy do gruntu tj. sałata, rzodkiewka, marchewka, koperek, szczypiorek, pietruszka, szczaw i szpinak. Została posadzona także cebula. Wokół warzywniaka, dzięki pomocy Pana Janka i Pana Tomka udało się wyznaczyć i przygotować miejsce na rośliny miododajne oraz krzaki porzeczek i agrestu. Podczas prac ogrodniczych dzieci zauważyły dżdżownice, biedronkę, motylka latolistka cytrynka oraz pszczoły zbierające nektar z mniszków lekarskich. Kilka dni wytężonej pracy małych ogrodników oraz Pani Agnieszki i Pani Iwonki zaowocowało założeniem pięknego ogródeczka. Grupa średniaków codziennie obserwuje zmiany, jakie zachodzą na rabatach oraz pamięta o podlewaniu posianych roślin i posadzonych krzewów.

Skip to content