KWIECIEŃ

maj 17, 2023

Na początku kwietnia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty teatralno-plastyczne przygotowane przez aktorów Teatru Bajkowe Skarbki Śląska, które miały wprowadzić naszych przedszkolaków w piękny, wielkanocny nastrój. Dzieci odgrywały role w małym przedstawieniu teatralnym, stworzyły aranżację do utworów muzycznych pod okiem specjalistów oraz wykonały świąteczne kurczaczki z różnorodnych materiałów plastycznych.

Tuż przed samą Wielkanocą odwiedził nasze przedszkole Zajączek, zostawiając w ogrodzie koszyczki pełne niespodzianek, sprawiając tym samym wiele radości wszystkim dzieciom.

3 kwietnia grupa naszych przedstawicieli z przedszkola brała udział w XXI konkursie recytatorskim „Poezja w przedszkolu” w Dobrodzieniu. Naszą placówkę godnie reprezentowali: Jagoda J. z grupy Krasnoludków, Julia H. z grupy Wesołych Misiów, Ewelina J. z grupy Biedroneczek i Piotruś N. z grupy Pracowitych Pszczółek. Jagódka uzyskała wyróżnienie, natomiast Julka, Ewelinka i Piotruś zajęli 2 miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Przedszkolaki po raz kolejny pokazały swoje zdolności recytatorskie i zaprezentowały się wspaniale.

W grupie Wesołych Misiów oraz Pracowitych Pszczółek odbyły się także zajęcia otwarte dla rodziców.

Tematyka w grupie II dotyczyła ,,Polskich tradycji wielkanocnych”. Dzieciaki świetnie poradziły sobie na zajęciach, prezentując swoje umiejętności; zapakowały koszyczek wielkanocny z całym jego bogactwem, chętnie odpowiadały na pytania, a na koniec wraz z swoimi rodzicami wykonały pracę plastyczną – Jajko Wielkanocne.

Natomiast hasłem przewodnim na zajęciach w grupie starszaków było: „Nie bądź przyrody wrogiem, zostań ekologiem”, gdzie głównym celem było kształtowanie prawidłowej postawy ekologicznej u dzieci. Środowisko to nasz dom, w którym żyjemy, dlatego dany temat sprawił, że nasi milusińscy poczuli się ważni i potrzebni. W ramach zajęć dzieci wysłuchały wiersza o ekologii, segregowały śmieci, rozwiązywały krzyżówkę, wykonywały ciekawe ćwiczenia z pomocą butelki plastikowej oraz z pomocą rodziców tworzyły ekologiczne obrazki. Warto nadmienić, iż konkretne działania na rzecz ochrony środowiska uczą tolerancji, łagodzą agresję, rozwijają umiejętność harmonijnego współdziałania z ludźmi i przyrodą.

O tym, że ekologia jest bardzo ważna dla świata przekonały się wszystkie przedszkolaki, gdyż miesiąc kwiecień poświęcony był tejże tematyce w poszczególnych grupach.  Dzieci zapoznały się z zasadami segregacji śmieci, z recyklingiem, w jakiś sposób dbać o naszą planetę, a także jak możemy zapobiegać powstawania zanieczyszczeń.

Grupa Biedroneczek uczestniczyła w „ekologicznej gimnastyce” pokonując tor sensoryczny wykonany z różnych odpadów tj.: worki, plastykowe butelki, tektura karbowana, rolki po papierze toaletowym, folia bąbelkowa, styropianowe kulki, zakrętki, gąbki, resztki materiałów o różnej fakturze, słomki. Na koniec zajęć zaś wykorzystując swoją kreatywność oraz wyobraźnię twórczą przedszkolaki stworzyły wspólnie dwie prace plastyczne przy użyciu tychże materiałów, przedstawiające wiosenną łąkę.

Z kolei grupa Krasnoludków zakończyła pod koniec miesiąca swój udział w kilkumiesięcznym ekologicznym projekcie edukacyjnym pt. „Kubusiowi przyjaciele natury” otrzymując dyplomy. Był to niezwykle ciekawy  i pouczający temat dla naszych małych ekologów.

Piękna, kwietniowa, słoneczna pogoda zachęciła także grupę Biedroneczek do działań ogrodniczych w naszym przedszkolnym warzywniaku, w ramach realizowanej innowacji przyrodniczej pt. „Odkrywamy sekrety przyrody”. Mali ogrodnicy uporządkowali i przekopali grządki podwyższane oraz wysiali nasiona: marchewki, buraków, rukoli, roszponki, sałaty kruchej, szpinaku, koperku, rzodkiewki oraz wysadzili cebulę dymkę oraz cebulę czosnkową. Przedszkolaki wraz z naszym konserwatorem Panem Bernardem przygotowali także plac przedszkolny wokół warzywniaka do wysiania nowej trawy.

Skip to content