2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Przedszkolaki tego dnia opowiadały o swoich ulubionych książkach, rozwiązywały zagadki związane z bajkowymi bohaterami. Przypomniały sobie zasady korzystania z książek oraz dowiedziały się, jak książki powstają. Pracowite Pszczółki oraz Biedroneczki udały się również na wycieczkę do księgarni oraz Biblioteki Miejskiej. Dzieci miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek. Poznały, jaka jest różnica między biblioteką, a księgarnią oraz jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem. Pani bibliotekarka pokazała także dzieciom system komputerowy, który jest obecnie wykorzystywany do rejestrowania wypożyczonych książek. Zachęcamy dzieci z rodzicami do częstego odwiedzania biblioteki i wspólnego czytania bajek w domowym zaciszu.
W tym miesiącu przedszkolaki z wielką radością powitały wyjątkowych gości – strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzkiem. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, a także przypomnieli, w jakich sytuacjach należy dzwonić pod numer alarmowy. Nasi Milusińscy dowiedzieli się również, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wielki, czerwony wóz strażacki. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Na zakończenie chętne przedszkolaki mogły przymierzyć strażacki hełm i kurtkę. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu!
Korzystając z zaproszenia Pani leśniczy Agnieszki Jamrozik, najstarsze grupy w naszym przedszkolu włączyły się w ogólnopolską akcję „sadziMY – posadź drzewo z prezydentem RP i leśnikami”. W tym celu dzieci wybrały się do Nadleśnictwa Zawadzkie, gdzie każdy mógł odebrać sadzonkę drzewka. Inicjatywa, która jest wspierana przez Lasy Państwowe, ma na celu ochronę środowiska. Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie ludzi. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dają także schronienie przed upałami. Kilka drzewek śliwy zostało posadzonych w naszym przedszkolnym ogrodzie.
Kolejnym witaminowym wyzwaniem zaplanowanym na kwiecień była marchewka. Wszystkie działania w tym dniu były związane tematycznie z marchewką. Były zabawy ruchowe ze śpiewem „Urodziny marchewki” oraz „Marchewka Maja”, „marchewkowe” zagadki oraz układanie gigantycznych marchewek. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o marchewce, m. in.: jak bardzo jest zdrowa, ile zawiera cennych witamin i składników odżywczych oraz, jak korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Na zakończenie Biedroneczki zrobiły pyszne i zdrowe ciasto marchewkowe, natomiast Pracowite Pszczółki pełen witamin marchewkowy sok.
Kwiecień jest także dobrym momentem na założenie ogródka warzywnego, dlatego też starszaki realizując swoją innowację przyrodniczą, udały się do przedszkolnego ogrodu, aby wraz z Panią Agnieszką wysiać nasionka: buraczków, marchewki, sałaty, rzodkiewki, szpinaku, kalarepy, na warzywnych rabatkach. Mali ogrodnicy z wielkim zapałem przystąpili w pierwszej kolejności do prac porządkowych, by następnie stworzyć równiutkie grządki. By warzywa pięknie i zdrowo rosły, wykorzystaliśmy naturalny nawóz z naszego założonego kompostownika.
Grupa maluszków także nie próżnowała. W tym miesiącu realizowana tematyka brzmiała: „Jak powstają ubrania? Jakże zdumione były minki Krasnoludków, gdy podczas zajęć o pracy pani krawcowej, odwiedziła je pani Iwonka – babcia Martynki. Opowiedziała, czym się zajmuje w wolnym czasie, jakie stroje szyje, zaprezentowała różne ściegi i uszyła torebkę! To jej pasja i o tym jesteśmy święcie przekonani. Nożyczki, miarka krawiecka, nici, igła oraz naparstek i różnego rodzaju materiały o ciekawych wzorach i fakturach zrobiły na przedszkolakach ogromne wrażenie. Pod koniec zajęć każdy spróbował swoich sił i granic cierpliwości, zwijając wełnę w kłębek przymocowaną do patyczka, co na pozór wcale nie było dla dzieci łatwym zadaniem.
12 kwietnia grupa Biedroneczek odchodziła Światowy Dzień Czekolady. Dzieci dowiedziały się, z czego powstaje czekolada oraz, co jest jej głównym składnikiem. Poznały także, jak wygląda proces jej tworzenia i gdzie jest stosowana. Przedszkolaki uczestniczyły w czekoladowej zabawie, w której zadaniem było odnalezienie ukrytych w sali czekolad. Po czym nastąpiła degustacja i rozpoznawanie jej różnych smaków. Na zakończenie mogły spróbować pysznych owoców moczonych w rozpuszczonej czekoladzie. To był z pewnością pyszny dzień.