Każdy przedszkolak z Trójeczki wie, że czytanie to ważna rzecz

lis 19, 2022

W roku szkolnym 2022/2023 Przedszkole Publiczne Nr 3 w Zawadzkiem przystąpiło do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”. Program powstał w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych.

W ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy spotkanie z pisarzem poezji dziecięcej – panem Dawidem Imiełowskim, autorem książki „Bajeczki piórem sowy pisane”. Podczas spotkania z pisarzem poezji dziecięcej przedszkolaki miały możliwość bliskiego poznania „człowieka pióra”. Pisarz wyjaśnił dzieciom, skąd czerpał pomysły do pisania utworów. Omówił proces powstawania książki   od pomysłu do jej wydania. Przeczytał również wiersze ze swojej książki: „Lisek psotnik”, „Turkuć Gerwazy” oraz „Sum”.

Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem wśród dzieci.  Rozweselają i bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe, dlatego bohaterowie z bajek i baśni są często bardzo ważni dla dzieci, zaprosiliśmy więc naszych wychowanków z wszystkich grup wiekowych do konkursu plastycznego pod hasłem „Moja ulubiona postać z bajki”. Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej oraz rozwijanie umiejętności plastycznych i aktywności twórczej. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, po uroczystym rozstrzygnięciu i rozdaniu nagród, została zorganizowana pokonkursowa wystawa prac plastycznych, która zdobiła nasze przedszkole. W dniu 7 listopada obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”.Z tej okazjidzieci mogły się przebrać za ulubioną postać bajkową, a w przedszkolu zagościł Czerwony Kapturek, który zabrał dzieci w daleką podróż pociągiem do bajkowej krainy.

W ramach rozbudzania i rozwijania zainteresowań czytelniczych przedszkole podjęło również  współpracę z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Zawadzkiem, gdzie przedszkolaki sukcesywnie wypożyczały książki, zapoznały się z pracą bibliotekarki oraz brały udział w zajęciach bibliotecznych. Czytanie książek przez osobę dorosłą zachęca dzieci do samodzielnego czytania, a jednocześnie jest ważnym czynnikiem wpływającym na związek emocjonalny z osobą czytającą. Dlatego wielką atrakcją dla dzieci było czytanie bajek, baśni, opowiadań przez zaproszonych rodziców. Przedszkolakiw miłej atmosferze przeniosły się  w świat bajek, wyobraźni i kolorowych ilustracji. Dzięki zapraszaniu rodziców do głośnego czytania dzieciom wzbogacaliśmy relację dziecko – rodzic, jak również zachęcaliśmy ich do systematycznego i głośnego czytania dzieciom w domu.

Skip to content