W roku szkolnym 2022/2023 Przedszkole Publiczne Nr 3 w Zawadzkiem przystąpiło do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”. Program powstał w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych.
W ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy spotkanie z pisarzem poezji dziecięcej – panem Dawidem Imiełowskim, autorem książki „Bajeczki piórem sowy pisane”. Podczas spotkania z pisarzem poezji dziecięcej przedszkolaki miały możliwość bliskiego poznania „człowieka pióra”. Pisarz wyjaśnił dzieciom, skąd czerpał pomysły do pisania utworów. Omówił proces powstawania książki – od pomysłu do jej wydania. Przeczytał również wiersze ze swojej książki: „Lisek psotnik”, „Turkuć Gerwazy” oraz „Sum”.

Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem wśród dzieci. Rozweselają i bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe, dlatego bohaterowie z bajek i baśni są często bardzo ważni dla dzieci, zaprosiliśmy więc naszych wychowanków z wszystkich grup wiekowych do konkursu plastycznego pod hasłem „Moja ulubiona postać z bajki”. Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej oraz rozwijanie umiejętności plastycznych i aktywności twórczej. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, po uroczystym rozstrzygnięciu i rozdaniu nagród, została zorganizowana pokonkursowa wystawa prac plastycznych, która zdobiła nasze przedszkole. W dniu 7 listopada obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”.Z tej okazjidzieci mogły się przebrać za ulubioną postać bajkową, a w przedszkolu zagościł Czerwony Kapturek, który zabrał dzieci w daleką podróż pociągiem do bajkowej krainy.

W ramach rozbudzania i rozwijania zainteresowań czytelniczych przedszkole podjęło również współpracę z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Zawadzkiem, gdzie przedszkolaki sukcesywnie wypożyczały książki, zapoznały się z pracą bibliotekarki oraz brały udział w zajęciach bibliotecznych. Czytanie książek przez osobę dorosłą zachęca dzieci do samodzielnego czytania, a jednocześnie jest ważnym czynnikiem wpływającym na związek emocjonalny z osobą czytającą. Dlatego wielką atrakcją dla dzieci było czytanie bajek, baśni, opowiadań przez zaproszonych rodziców. Przedszkolakiw miłej atmosferze przeniosły się w świat bajek, wyobraźni i kolorowych ilustracji. Dzięki zapraszaniu rodziców do głośnego czytania dzieciom wzbogacaliśmy relację dziecko – rodzic, jak również zachęcaliśmy ich do systematycznego i głośnego czytania dzieciom w domu.